01.09.2020

İl Müftümüz Sayın Mustafa Bilgiç'in Müftülüğümüzün Kurumsal Vizyonu Hakkında Bilgilendirme Mesajı

    “Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla..

     Bizleri din hizmetlerinde istihdam eden, din-i mübin-i İslâm’a, Kastamonu'lu kardeşlerimize İl Müftüsü olarak hizmet etme şerefini bahşeden Yüce Rabbimize hamd-ü senalar ediyorum.

    Ümmeti olmakla şerefyab olduğumuz sevgili peygamberimiz Muhammed Mustafa Aleyhisselatu vesselam başta olmak üzere Hak ve Hakikat dini İslamı, insanlara tebliğ eden ve insanlığın yolunu aydınlatan bütün peygamberlere sonsuz salat ve selam olsun! 

      Değerli Kardeşlerim,
   Kastamonu İl Müftülüğü'ne atanmam sebebiyle benden önce bu kutlu müftülüğe hizmet eden bütün saygıdeğer müftülerimin hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyor, saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum.23.8.2020 tarihi itibarı ile bu büyük  emaneti ve sorumluluğu üzerime almış bulunuyorum. 
Bu öyle bir emanet ki, bir taraftan dünyamızı öbür taraftan ahiretimizi, diğer taraftan da dini ve milli güvenliğimizi içerisinde barındırmaktadır. 
     Güvenlik meselesi diyorum. Zira son yıllarda yaşadığımız nice olaylar din güvenliğinin ve doğru din bilgisinin ne kadar önemli olduğunu açıkça ortaya koyuyor.

      Değerli Kardeşlerim,
   Kastamonu ilimiz Nüfus olarak büyükşehir illerimizden olmamasına rağmen 2326 görevlisi ile Türkiye sıralamasında beşinci sırada bulunmaktadır. Aynı şekilde Kur’an Kursları ve hafızları ile de ön sıralarda yer almaktadır. Bu dini gelişmişlik, hem hayırsever halkımızın dindarlığı hem de burada görev yapan başta müftülerimiz olmak üzere  hocalarımızın özverili çalışmalarının neticesidir.
    Bu vesile ile Kastamonu ilimizde  ve ilçelerimizde,  kuruluşundan günümüze kadar il ve ilçe müftülüğü görevlerini  ifa eden bütün müftülerimize hizmetleri için teşekkür ediyorum. Bu teşkilatta görev yapan başta mihrap gönüllüsü kardeşlerim olmak üzere her kademedeki teşkilat mensuplarımıza, din hizmetlerini destekleyen hayırseverlere, camiye cemaat olan, olmayan  ama dinini seven, milletini, vatanının seven, değerli Kastamonu kardeşlerimize teşekkür ediyor, muhabbetle selamlıyorum. Ölenlere rahmet, kalanlara sıhhat ve  afiyet diliyorum.

      Değerli Kardeşlerim,
    Kurum olarak en temel vazifemiz, değerli halkımızı iman, ibadet, ahlak konularında aydınlatmak, Kur’an Kursları vasıtası ile halkımıza temel dini bilgileri vermek, Kur’an-ı Kerimim usulüne uygun olarak okunmasını, okutulmasını ve anlaşılmasını sağlamaktır. Camilerimizde hem ibadet hizmetlerini yönetmek, hem de vatandaşımızı en güzel şekilde kendisi ile çevresi ile ve nihayetinde Rabbisi ile huzurla bir bağ ve iletişim kurmasına vesile olmaktır.
   Toplumumuzda birlik ve beraberlik ruhunu, dayanışma ruhunu geliştirmektir. Gazi ve şehitlerimiz, yaşlılarımız, hastalarımız, engellilerimiz, fakir ve muhtaçlarımızla yakından ilgilenmektir. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizle ve ailelerimizle çok yakından temaslar kurabilmektir.
    İlimiz ve ilçelerimizde ihtiyaç duyulan yerlere cami ve Kur’an Kursları açmak için çaba sarfetmektir.

       Kıymetli Kardeşlerim,
     Şuna inanıyorum ki, gerçekten görevini özveri ile yapan, dürüst, çalışkan, adil idareciler muhacir ruhludur. Bu tür hizmet veren kardeşlerimizin  3-4 yılda bir  tayin olmaları sebebi ile ben muhacirlere benzetiyorum. Tıpkı Hz. İbrahim Aleyhisselamın yaptığı yolculuklar ve yaşadığı muhaceretler gibi düşünüyorum. Eğer görevlerini dini mübin-i islam için yapıyorlar ve sırf Allah rızasını gözetiyorlarsa bu böyledir.
      Hz. İbrahim peygamber gibi ve onun yolculukları ve muhaceretleri gibi..

      O büyük Peygamber bir yolculuğunda şöyle demiştir: 
      “ ve kale inni muhacirun ila Rabbi.. ”
      " İbrahim dedi ki :" Ben Rabbimin emrettiği yere muhacir olacağım, (hicret edeceğim). Şüphesiz O, Aziz ve Hakim'dir." (Ankebut, 26) .

     • Osmanlı ve Modern Türkiye Cumhuriyetinin müstesna şehri, Kuruluş ve Kurtuluşun Vilayeti,
       Selçuklu ve Osmanlının en nadide eserlerini barındıran kadim kültür ve medeniyet şehri,
       Dindar halkımıza bilgi ve ahlak eksenli hizmetler yapabilmenin heyecanını yaşıyoruz. 
       Mutluyuz ve umutluyuz..!
     İnşaallah  inançla, bilgiyle ve umutla hep birlikte bölgeye ışık saçma vizyonu ile Diyanet hizmetlerinin en güzel şekilde icra edildiği illerin  başında gelmek için elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

      Değerli Kardeşlerim,
      İş ve görev anlayışımızda  İl Müftüsü olarak, müftü yardımcılarımla,  ilçe müftülerimizle ve mihrap gönüllüsü hocalarımla ve tüm çalışanlarımızla birlikte takım çalışması yapacağız. Komisyonlar halinde toplantılar yapıp,  beklenti ve önerileri alacağız. İstişareler yapacağız. Başta sayın Valimizin riyasetinde, belediyemiz, kurum  amirleri, Üniversitemiz, Eğitim Merkezimiz , STK temsilcileri ve muhtarlarımızla yakın işbirliği yapacağız. İlimizin milletvekilleri ile her zaman yakın temas halinde olacağız.

     Değerli Kardeşlerim,
  Hizmet yolculuğumuzda yüzümüz hep ileri bakacak ama daima şoförün dikiz aynasına bakması gibi  geleneğimizle güçlü bir bağ kurup nitelikli bir din hizmeti sunacağız.

     Öncelikli olarak hedefimiz : DOĞRU DİN ALGISI  ile ve  Ümmeti Vasat vizyonu ile hareket edeceğiz..(ifrat ve tefritten uzak, dengeli ümmet şuuru öne çıkaracağız 

     ● Işığımız :
       1 Kitap  2  Sünnet   3 Akıl   4 Vicdan 5 İnsanlığın ortak kültürel mirası olacaktır.

> Kırmızı Çizgilerimiz :
  ▪ Tekfir etmemek
  ▪ Şiddet dilini kullanmamak
  ▪ Şahşiyet  yapmamak
  ▪ Meşrebci ve grupçu olmamak
  ▪ İslam dininin ana çizgisinden ayrılmamak

> İlkelerimiz :
  ▪ İmanda > Tahkik
  ▪ Amelde > İhlas ve Samimiyet
  ▪ Davranışlarda > Merhamet
  ▪ Hal ve Gidişatta > Istikamet
  ▪ Tavır ve Tarzda > Aklı Selim Kalbi Selim Zevki Selim
  ▪ Dua ve Tazarruda > Tefekkür Teşekkür Takdir
  ▪ Akıbet ve Gayede > Allah Rızası ve Dareyn Saadeti

       PROJELERİMİZ

1- Başta kurum aidiyeti olmak üzere önceliklerimizi tamamlama (Acil Eylem Planı)
2- İnsan Odaklı Akıllı Yönetim Gelişim Sistemi
3- Stratejik İrşad Yönetim Gelişim Sistemi
4- Dokun Hayata Projesi( Sosyal Açılımlı Din Hizmetleri Yönetim Sistemi )
5- Sosyal Medyada İçerik Üretme Yonetim Sistemi
6- Cami çocuk buluşması 

      Değerli Kardeşlerim,
   Görevde olduğumuz müddetçe Kastamonuda  her köşesinde, camilerimiz başta olmak üzere çarşıda, pazarda, kahvede vesaire insanın olduğu her yerde biz de olacağız. Dini mübin-i islamın rahmet yüklü mesajlarını ulaştırmadığımız hiçbir kesim bırakmamak için gayret edeceğiz inşallah.

    Sözlerimi son bölümünde Sevgili Peygamberimizin hicret öncesi okuduğu dua formundaki ayetlere yer vererek konuşmamı hitama erdirmek istiyorum:
    “Gireceğim yere dürüstlükle girmemi, çıkacağım yerden de dürüstlükle çıkmamı sağla. Bana tarafından hakkıyla yardım edici bir kuvvet nasip eyle” ya Rabbi.
     Bu duygu ve düşüncelerle yeni hizmet döneminin ülkemiz, milletimiz, tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.
     Bu uğurda olanca gücümüzle çalışırken, Müftülük teşkilatı olarak Cenâb-ı Hakk’ın inayetinin hep bizimle birlikte olmasını, bizi mahcup etmemesini diliyorum.

      Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

      Selam ve dua ile kalın..

30.08.2020
Mustafa BİLGİÇ 
Kastamonu İl Müftüsü